Karton Kutu Yapımı

KARTON KUTU İMALATI NASIL YAPILIYOR

Karton kutular boyutlarına, kesimlerine ve renklerine göre farklı farklı üretiliyor ama hepsi de 3 temel parça içeriyor. Flüt (ondüle) adı verilen bir tabak dalgalı kağıt çizili adı verilen 2 düz kağıt arasına yerleştirilir. Hepsi birleştiğinde karton kutu dediğimiz şey ortaya çıkar.

Karton kutu imalatı yeniden kazandırılmış kağıtların sarılmasıyla başlıyor. Kağıtların genişlikleri üretilecek kutunun boyutuna bağlı olarak değişir. Rulo buruşturucu adı verilen makinaya sokulur. Makine kağıtları iki taraflı silindirle sıkıştırır ve şok buhara tabii tutar. Bir diğer silindir ise flütün tek tarafına tutkal sürer.

Tutkalın ana bileşenleri su ve nişasta malzemesidir. Bu sayede kutu üretildiği anda değil daha sonra sürülebilir. Bir sonraki makina bir çizgili yaprağa bağlıdır. Dalgalar flüt ve çizgiler arasında kutuyu kuvvetlendiren bir hava yastığı oluşturur. Sertlik katmak için bazen kutularda çifter çizgi kullanılır. 2 flüt ve 3 çizgi gibi. Flütlerin kalınlığı daha etkili yastık görevi görmesi için değişebilir. Karton kutu imalatçıları bu iş için dönüşümlü kağıt kullanır çünkü dönüşümsüz kağıtlar çok daha maliyetlidir.

İnce yuvarlak bir testere iki tarafı da kırpar. Kırıştırma makinası üretilen kutunun boyutuna bağlı olarak 9 defa keser. Kırıştırıcı son olarak parmak adı verilen esnek alüminyum maşalar vasıtasıyla kartonları katmanlara ayırır. İşçiler kartonları baskıya yollamadan önce bir kalite testi uygular.

Bir sonraki makine kartonları kalınlıklarına bağlı olmak üzere yirmibeşerli ve seksenerli olarak ayırmaya başlar. Ardından saatte 8000 karton makinadan geçer. Öncelikle tutacak ve kapaklar için rotary kesim uygulanır. Ardından bir katlama makinası kırıştırıcıdan önce çizgiler boyunca onları büker. Daha sonra birleştirip kutu şekli alacak bölümlere sıcak tutkal uygulanır. Bir diğer makinede yapıştırılan bölümleri katlıyor, kutu tamamlanan kadar görünmüyorlar. Diğer makine kutuları kümeler halinde topluyor ayrıca bir kol paketleri kızak denilen bölümlere götürüyor. Karton kutular paketleme işleminin ardından alıcılara gönderiliyor.

Flut kıvrım

Flut kıvrım

Kartonun Ondüle Hali

Kartonun Ondüle Hali

Karton Mukavva

Karton Mukavva